Výklad Tarotových karet

Taroty (tarocchi, trionfi) jsou původně hrací karty s nejasným původem. Nejčastěji jsou spojovány se hrou Taroky či s vykládáním budoucnosti. Názory na jejich původ i využití, stejně jako na jejich symboliku a její funkci, se značně různí.

Doba a místo vzniku tarotových karet jsou neznámé, z historických pramenů je však nesporné, že poprvé se objevily v Evropě. Z několika dochovaných středověkých právních listin, jež zakazovaly (a přesně vypočítávaly) všechny tehdy známé hazardní hry, se dá odvodit, že na konci 13. století ještě známy nebyly, nezmiňovali se o nich ani Petrarca, který v polovině 14. století napsal pojednání o hazardních hrách, či jeho současník Boccaccio, který ve svém Dekameronu postupně uváděl všechny tehdy známé neřesti. První dochovaná zmínka o hracích kartách je pravděpodobně v zákoně bernského kantonu z roku 1367 (jenž je zakazoval), podobné zákony jsou známy např. z italské Florencie (1376), francouzského Marseille (1381), Lille (1382) či německého Ulmu (1397).

Zdroj: wikipedia.org, celý článek zde »

Výklad Cikánských karet

Cikánské vykládací karty se vyskytují se ve velkém množství a hlavně v mnoha variantách. Dnes se od původní hry liší, a to nejen symboly a obrázky na kartách, ale i svou podstatou. Existuje mnoho druhů cikánských karet, ale ani sady se stejným počtem karet nejsou stejné. Každá vykládací sada cikánských karet obsahuje různé počty karetních listů, některé karty mají několik různých názvů (viz níže). V průběhu času bylo 24, 32, 36 a dokonce i 52 listů.

Každá sada karet je jinak výtvarně zpracovaná, liší se grafické zpracování jednotlivých symbolů i názvy karetních listů, někdy téměř nepatrně, jindy docela výrazně. Někteří zkušení kartáři či kartářky, si vytvářejí ve spojení s výtvarníkem zcela nové vykládací sady, včetně nových symbolů, tak, aby jim to pro výklad karet co nejlépe vyhovovalo (u nás např. Iva Hüttnerová nebo Růžena Vernerová).

Zdroj: wikipedia.org, celý článek zde »

Obrázek 1Obrázek 2Obrázek 3
TOPlist